بانک پاسارگاد
13:05:43 - یکشنبه 23 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
نیکنام حسینی پور روز یکشنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا افزود: شابک یک سازمان جهانی است که ایران نیز در آن عضویت دارد و هر مبادله بین المللی باید با ثبت شابک انجام شود. وی در پاسخ به این سوال ایرنا که عده ای شایعه ساز برخی از کتاب های ایرانی را دارای […]

نیکنام حسینی پور روز یکشنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا افزود: شابک یک سازمان جهانی است که ایران نیز در آن عضویت دارد و هر مبادله بین المللی باید با ثبت شابک انجام شود.
وی در پاسخ به این سوال ایرنا که عده ای شایعه ساز برخی از کتاب های ایرانی را دارای شابک افغانستان و تاجیکستان عنوان می کنند، افزود: این موضوع قابل قبول نیست، زیرا مشخصات ایران و شابک هایی که ارائه می شود تنها مختص ایران است.
حسینی پور افزود: در دوره هایی که افغانستان و تاجیکستان عضو سازمان جهانی شابک نبودند، خدمات نشر این کشورها را ایران ارائه می کرد و حتی دوره های آموزشی نیز برای این دو کشور از سوی ایران برگزار شد.
بگفته وی هر شابک که در حوزه نشر ارائه می شود در بانک اطلاعاتی سازمان جهانی شابک ثبت می شود.
حسینی پور افزود: حتی برخی از سایت های بین المللی که در حوزه کتاب الکترونیک نیز فعالیت دارند، مبنای فعالیت آنها شابک پشت جلد کتاب است.
به گزارش ایرنا، همگام با گسترش نشر کتاب و استفاده روزافزون از رایانه و سیستم های داده پردازی در فعالیت های نشر و اطلاع رسانی، ضرورت وجود شابک در ایران نیز بیش از پیش احساس شد و در نتیجه معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی کار نشر اقدام به اخذ نمایندگی از موسسه جهانی شابک کرد.
در سال ۱۳۷۲ نیز ایران به عضویت این مؤسسه درآمد و شماره گروهی جمهوری اسلامی ایران در نظام شماره گذاری بین المللی کتاب عدد ۹۶۴ تعیین شد و براساس آمار خانه کتاب، تعداد ناشران عضو بیش از ۸ هزار ناشر است.
مدیرعامل خانه کتاب در خصوص مبنای قیمت گذاری کتاب در ایران نیز گفت: این قیمت گذاری از سوی خود ناشران انجام می شود و با توجه به نظام عرضه و تقاضا، ناشران با یک عرف حداقلی اقدام به قیمت گذاری می کنند.
حسینی پور اظهار داشت: نظام قیمت گذاری کتاب در کشور تابع نوسانات اقتصادی از جلمه قیمت کاغذ، اقلام چاپی و حق تالیف است.
به گفته وی، آمار خانه کتاب نشان می دهد که از نیمه دوم سال ۹۷ قیمت کتاب یک شیب تندتری نسبت به سالهای قبل دارد و این علت به دلیل افزایش قیمت کاغذ و نوسانات ابزار چاپ بوده است.
وی در خصوص نقد برخی از کتاب ها در کشور گفت: خانه کتاب از هر نقدی استقبال می کند و کتاب هایی که مجوز قانونی چاپ دارند نیز قابل نقد و بررسی است و جلسات نقد کتاب در سرای اهل قلم به صورت مداوم برگزار می شود.
حسینی پور تصریح کرد: شانزدهمین دوره نقد کتاب به منظور فرهنگسازی در بخش نقد دی ماه امسال از سوی خانه کتاب برگزار می شود.
وی تصریح کرد: تاکنون ۵۰ عنوان کتاب از سوی مدیرعامل خانه کتاب رونمایی شده است و هر هفته ۳ کتاب در کشور رونمایی می شود.
به گزارش ایرنا، مدیرعامل خانه کتاب ایران برای شرکت در تقدیر از ۳ ناشر و فعال فرهنگی به شهرکرد سفر کرده بود.
در این آیین از مرید محمدی، اسفندیار آهنجیده و علیرحم شایان از سوی موسسه خانه کتاب و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری تجلیل شد.
۲۰۹۷/۶۰۲۱

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  تردد در محور کوهرنگ - مسجد سلیمان ممنوع شد
0/5 (0 نقد و بررسی)