بانک پاسارگاد
2:44:25 - دوشنبه 31 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
۲۰۰ میلیون دلار به طرح های آبخیزداری کشور اختصاص یافت
شهرکرد – ایرنا – مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: امسال با عنایت مقام معظم رهبری ۲۰۰ میلیون دلار اعتبار از محل صندوق توسعه ملی به اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری کشور اختصاص یافت.
۲۰۰ میلیون دلار به طرح های آبخیزداری کشور اختصاص یافت

به گزارش ایرنا، هوشنگ جزی روز یکشنبه در سفر به شهرکرد در هشتمین نشست ستاد هماهنگی اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری چهارمحال و بختیاری افزود: این میزان اعتبار برای ۶۴۹ حوزه آبخیز کشور تخصیص یافته که تاکنون ۶۵ درصد تخصیص اعتبارات به استانها ابلاغ شده است.
وی گفت: با اختصاص این اعتبارات، عملیات آبخیزداری، مکانیکی و بیومکانیکی در ۷۰۰ هزار هکتار از اراضی آبخیزداری کشور اجرایی می شود.
دبیر ستاد هماهنگی اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوان داری کشور گفت: امسال توزیع اعتبارات این حوزه براساس شاخص هایی مانند وقوع سیلاب، خسارت ناشی از خشکسالی، دشت های بحرانی، کنترل فرسایش خاک و جمعیتی که نیاز به منابع آبی دارند، توزیع شد.
جزی با بیان اینکه چهارمحال وبختیاری یک درصد مساحت کشور را دارد و ۹ درصد منابع آبی کشور را دارد، افزود: در این استان به دلیل خشکسالی و کاهش منابع آبی ، تعدادی از دشت های بحرانی و ممنوعه اعلام شده است.
وی، از تخصیص ۲۲۰ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری در استان خبر داد و گفت : این اعتبارات برای کنترل منابع آب و تعذیه سفرهای زیرزمینی تخصیص داده شد.
جزی افزود: ۱۰۰ میلیارد ریال تفاهم نامه نیز با استانداری در راستای اجرای این طرح ها، منعقد شده است.
جزی اظهار داشت: مشارکت مردم در اجرای این طرح ها نیز بسیار چشم گیر است، به گونه ای که در چهارمحال و بختیاری بهره برداران به عنوان خیران حوزه آبخیزداری فعالیت می کنند و از اداره کل، خدمات فنی دریافت کردند.
مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری چهارمحال وبختیاری نیز گفت: امسال برای اجرای طرح‌ های آبخیزداری و آبخوان‌داری در استان از محل صندوق توسعه ملی ۲۲۷ میلیارد ریال اختصاص داده شد.
علی محمدی مقدم افزود : این میزان اعتبار برای ۱۴۹ طرح در ۳۰حوزه آبخیز هزینه می شود که از این میزان اعتبار تاکنون ۶۵ درصد تخصیص داده شده است.
به گفته وی، طرح های در دست اجرا در بخش آبخیزداری و آبخوان داری در استان به طور میانگین ۸۳ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
محمدی مقدم افزود : اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری با هدف جلوگیری از هدر رفت آب ، گسترش پوشش گیاهی و تغذیه سفرهای زیرزمینی و جلوگیری از سیلاب اجرا می شود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، کاهش روان آب ها، نفوذ آب در سفره های زیرزمینی و جلوگیری از سیلاب و فرسایش خاک را از مزایای اجرای این طرح عنوان کرد.
وی تاکید کرد: در حال حاضر ۱۲۰ سازه ملاتی، ۲ سیلاب پخش کن و ۵ بند خاکی نیمه تمام در سطح استان وجود دارد که با تامین به موقع اعتبار، این تعداد طرح در نیمه دوم امسال تکمیل خواهد شد.
به گزارش ایرنا، تاکنون ۲ هزار بند ملاتی، ۸۰ بند خاکی، ۳۱۴ گابیون، ۷مورد آبگیر، ۱۰۰ سد خشکه چین، ۱۶ مورد کف بند و سد زیرزمینی در بخش آبخیزداری منابع طبیعی استان اجرا شده است.
۲۰۹۷/۷۳۶۰

خبر جدید  نگاهی به تفاوت‌های کشورهای فقیر و غنی


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)