بانک پاسارگاد
12:35:03 - شنبه 5 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
‌مشکلات مالی؛ عامل تعطیلی برخی مراکز و خانه‌های قرآنی
گروه فعالیت‌های قرآنی ـ مسئول خانه قرآن حضرت زینب‌(س) شلمزار‌ با گلایه از نهادهای مسئول قرآنی، مهم‌ترین مشکل خانه‌های قرآنی را مسائل مالی دانست و گفت: بسیاری از مراکز و خانه‌های قرآنی زیر بار مشکلات مالی دوام نیاورده و تعطیل شده‌اند.
‌مشکلات مالی؛ عامل تعطیلی برخی مراکز و خانه‌های قرآنی

بسیاری از مراکز و خانههای قرآنی زیر بار مشکلات مالی دوام نیاورده و تعطیل شدهاند

معصومه حمزه، مسئول خانه قرآن حضرت زینب(س) شلمزار در گفتوگو با ایکنا از چهارمحال و بختیاری، با تشریح فعالیتهای این مجموعه، اظهار کرد: خانه قرآن حضرت زینب(س) در سال ۱۳۹۳ با کسب مجوز از سازمان تبلیغات اسلامی و با ۱۲۰ قرآنآموز و ۷ استاد در یک ساختمان استیجاری فعالیت خود را آغاز کرد و همچنین با دریافت مجوز دیگری از مؤسسه قرآن و نهجالبلاغه قم، فعالیتهای آموزشی مؤثری را در بحث نهجالبلاغه به انجام رساند.
وی ادامه داد: این خانه قرآن در سالهای نخست فعالیت خود کارهای بزرگی انجام داد و از جمله، حدود ۴۰ نفر از نونهالان و نوجوانان قرآنآموز به مدد آموزشهای این مجموعه به حفظ ۱۲ جزء یا ۲۴ جزء و بعضاً در مواردی حفظ کل قرآن نایل شدند.
حمزه با گلایه از نهادهای مسئول قرآنی، مهمترین مشکل خانههای قرآنی را مسائل مالی اظهار کرد و افزود: بسیاری از مراکز و خانههای قرآنی زیر بار مشکلات مالی دوام نیاورده و تعطیل شدهاند.
وی افزود: به دلیل همین مشکلات مالی، فعالیتهای خانه قرآن حضرت زینب(س) نیز تنها محدود به تشکیل جلسات حفظ بزرگسالان با ۷ نفر قرآنآموز و روخوانی و روانخوانی با ۱۰ نفر قرآنآموز و ۲ استاد، در یک منزل شخصی شده که به صورت خیریه در اختیار این مجموعه قرار گرفته است.
مسئول خانه قرآن حضرت زینب(س) شلمزار با انتقاد از عدم توجه کافی مسئولین امر به حوزه ترویج و تبلیغ قرآنی تصریح کرد: در مدت چند سال فعالیت این خانه قرآن، بسیار پیش میآمد که برای مطالبه کمک مالی جهت اجرای برنامهها ۱۰ تا ۱۵ بار به نهادهای ذیربط مراجعه و بدون پاسخ مساعد بازگشتیم.
حمزه تصریح کرد: مساعدتهای مالی علیرغم مراجعات مکرر و نیز حضور کارشناسان گاه بهصورت موردی اتفاق افتاده که کفاف نیازهای این مجموعه را نداده و علیرغم استعداد بالای کودکان و نوجوانان، متأسفانه این خانه قرآن ناچار به محدود کردن فعالیتهایش شده است.
وی ادامه داد: ایده اولیه این خانه قرآن به مدد جمعی از خواهران و با پیشبینی عملیاتی کردن طرحهای متنوع جهت ترویج فرهنگ قرآنی و در تعامل و هماهنگی با برنامههای سازمان تبلیغات، شکل گرفت اما با گذشت زمان و مواجهه با مشکلات مالی عدیده، اکثر قریب به اتفاق از این طرحهای خلاقانه به اجرا نرسید و یا ناتمام ماند.
حمزه با اشاره به برخی از این طرحها گفت: دعوت از قاریان بینالمللی و اجرای محافل و شبهای قرآن، طرح حفظ ۱۲ جزء و ۱۵ جزء ویژه نونهالان و نوجوانان، اعلام همکاری با سازمان تبلیغات اسلامی برای برگزاری کلاسهای صوت و لحن و تجوید و تلاش برای تعامل با سایر مراکز قرآنی شهر و استان، از جمله این طرحها بود.
وی با اشاره به عملکرد موفق این خانه قرآن در اجرای یکی از این طرحها، گفت: به حول و قوه الهی با اجرای مسابقه حفظ سوره یاسین ویژه تمامی سنین، ۸۵ نفر از سنین مختلف، از جمله یک پدربزرگ ۸۰ ساله، در این مسابقه شرکت و این سوره مبارکه را حفظ کردند.
حمزه در تشریح فعالیتهای این خانه قرآن در خارج از موضوعات قرآنی گفت: برگزاری مراسم در مناسبتهای گوناگون مذهبی، دعوت از قاریان استانی و برگزاری کرسیهای تلاوت و یا شبهای قرآنی در محلات و در فضای باز، از جمله مهمترین برنامههای این خانه قرآن در چندسال فعالیتش بوده است، برگزاری کلاسهای طب اسلامی، خودشناسی، مهدویت و تربیت دینی با کسب فیض از محضر امام جمعه محترم شلمزار، از دیگر برنامههای این خانه قرآن است.
انتهای پیام


منبع :: http://shahrekord.iqna.ir

خبر جدید  فعالیت‌های قرآنی شهرستان‌های بن و سامان نیازمند حمایت بیشتر است
0/5 (0 نقد و بررسی)