بانک پاسارگاد
2:56:51 - پنج‌شنبه 27 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
میزان باسوادی در چهارمحال بختیاری ۹۴ درصد شد
شهرکرد- ایرنا- معاون سوادآموزی آموزش و پرورش چهارمحال وبختیاری گفت: میزان باسوادی در استان بالای ۹۴ درصد است که این میزان از میانگین کشوری نیز بالاتر است.
میزان باسوادی در چهارمحال بختیاری ۹۴ درصد شد

به گزارش ایرنا، مرتضی ارشادی روز چهارشنبه به مناسبت سالروز تاسیس نهضت سواد آموزی در جمع خبرنگاران افزود: نرخ باسوادی در استان قبل از انقلاب ۳۶ درصد بود که در چهار دهه انقلاب بیش از ۵۸ درصد ارتقاء سواد داشت.
وی با بیان اینکه این میزان ۱۲ درصد از سطح میانگین کشوری بالاتر است افزود: براساس آخرین سرشماری و براساس خود اظهاری مردم ۳۶ هزار بی سواد در استان شناسایی شده است.
ارشادی اظهار داشت: در شهرستان لردگان براساس آخرین سرشماری بیش از ۱۷ هزار و ۴۰۰ نفر بی سواد شناسایی شده است که برای سواد دار شدن این افراد تهمیدات لازم اندیشه می شود.
معاون سواد آموزی آموزش و پرورش استان افزود: درصد باسوادی مردان استان ۹۶٫۲۲ درصد و باسوادی زنان ۹۱٫۶۹ درصد است که اختلاف باسوادی زنان و مردان ۴٫۵۳ درصد است.
وی افزود: شهرستان سامان با ۴۲ بیسواد در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال کمترین میزان بیسوادی در استان را دارد.
به گفته وی، ۷۰ درصد بیسوادان استان زنان و ۳۰ درصد مردان هستند .
معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان گفت: سال گذشته ۶ هزار و ۵۰۰ نفر در دوره های سواد آموزی، انتقال و تحکیم شرکت کردند که سهمیه امسال ۷ هزار نفر است و تاکنون ۹۹ درصد حجم ابلاغی محقق شده است.
ارشادی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات در حوزه ریشه کنی بیسوادی به روز نبودن اطلاعات و آمار جامعه هدف است، افزود: طرح پالایش اسمی بی سوادان با استفاده از ظرفیت سامانه مرکز بهداشت استان به صورت پایلوت در چهارمحال وبختیاری در حال اجراست.
ارشادی از اجرای طرح های تشویقی به سوادآموزان و همچنین راه اندازی مراکز یادگیری محلی در استان اشاره کردو گفت: تاکنون ۲۲ مرکز یادگیری محلی در استان فعال شده است.
وی گفت: در این مراکز علاوه بر برگزاری دوره های سواد آموزی و انتقال آموزش های فنی و حرفه ای نیز ارائه می شود.
وی از انعقاد تفاهم نامه با میراث فرهنگی به منظور تهیه وسایل و لوزام صنایع دستی برای مراکز یادگیری و خرید محصولات خبر داد و اظهار داشت: با انعقاد این تفاهم نامه زمینه فروش و بازاریابی محصولات سوادآموزان نیز فراهم می شود.
وی گفت: برگزاری دوره های آموزشی مانند حلقه های کتابخوانی، خواندن با خانواده در دوره انتقال و دوره سوادآموزی برای تثبیت سواد مهم است.
به گزارش ایرنا، هفتم دی ماه به فرمان امام خمینی(ره) سازمان نهضت سوادآموزی تشکیل شد.
چهارمحال و بختیاری دارای ۹ شهرستان و بیش از ۹۴۷هزار نفر جمعیت است.
۲۰۹۷/۷۳۶۰

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  تندباد دیوار حائل شهرستان سامان را فرو ریخت
0/5 (0 نقد و بررسی)