بانک پاسارگاد
1:33:28 - یکشنبه 23 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مرکز بازتوانی معتادان چهارمحال و بختیاری نیازمند تامین اعتبار
معاون امور پیشگیری اداره‌کل بهزیستی چهارمحال و بختیاری گفت: مرکز بازتوانی معتادان استان نیازمند تامین اعتبار برای درمان بانوان معتاد است تا این افراد پس از بهبودی دچار مشکل نشوند.
مرکز بازتوانی معتادان چهارمحال و بختیاری نیازمند تامین اعتبار

معاون امور پیشگیری اداره‌کل بهزیستی چهارمحال و بختیاری گفت: مرکز بازتوانی معتادان استان نیازمند تامین اعتبار برای درمان بانوان معتاد است تا این افراد پس از بهبودی دچار مشکل نشوند.
به گزارش ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری  – اشرف عسگری اول دی‌ماه در سومین کارگروه تخصصی زنان و خانواده استان، اظهار کرد: در حال حاضر از هر ۱۰۰ فرد مبتلا به اعتباد پنج نفر خانم هستند که شاید آمار نشان دهد تعداد خانم‌های مبتلا به اعتیاد اندک باشد اما آثار زیان‌بار اعتیاد برای بانوان بیشتر است.
وی با بیان اینکه بانوان دیر معتاد می‌شوند اما به دلیل داشتن جنبه عاطفی بالا اگر به اعتیاد دچار شوند سخت‌تر درمان می‌شوند، افزود: خانمی که بر اثر خلأ عاطفی به اعتیاد پناه می‌برد راحت از آن جدا نمی‌شود.
عسگری ادامه داد: تجربه نشان داده پس از اعتیاد بانوان، نخستین کسی که این فرد را ترک می‌کند همسر است اما در اعتیاد آقایان، آخرین فردی که مرد را ترک می‌کند همسر او است.
وی با اشاره به اینکه زمانی که خانمی معتاد می‌شود زمینه برای سایر آسیب‌های اجتماعی برای این فرد ایجاد شده و به کارهای ناشایست روی می‌آورد، تصریح کرد: ۸۰ درصد از خانم‌ها از طریق وابستگان خود مانند پدر، برادر و همسر معتاد می‌شوند که این امر به دلیل مخالفت زنان از اعتیاد است که معمولا همسران آن‌ها برای عدم مخالفت زنان،  آن‌ها را با خود همراه می‌کنند و بیشتر خانم‌های معتاد از طریق برادر و همسر خود مبتلا شده‌اند.
عسگری کاهش وزن با مصرف شیشه به توصیه آرایشگران، افسردگی و اضطراب را از دیگر مواردی عنوان کرد که موجب اعتیاد بانوان می‌شود.
وی با بیان اینکه ۸۵ درصد اعتیاد در خانم‌ها و آقایان در استان به مواد مخدر سنتی و ۱۵ درصد به مواد مخدر صنعتی است، تاکید کرد: ۱۳ درصد از معتادان خانم، خانم‌های مجرد و ۸۷ درصد متاهل هستند که این آمار متعلق به افرادی است که برای درمان به بهزیستی مراجعه کردند.

خبر جدید  میزبانی چهارمحال و بختیاری از دو هزار دانشجوی ورزشکار دانشگاه علمی کاربردی

عسگری با اشاره به اینکه اداره‌کل بهزیستی استان در دو بخش پیشگیری و درمان در زمینه اعتیاد فعالیت دارد، اظهار کرد: هفت مرکزMMT تحت نظر بهزیستی استان فعالیت  می‌کنند که در سال گذشته ۳۹ زن و در شش ماهه نخست سال جاری ۲۵ زن مراجعه کننده داشتند و این امر نشان از پایین آمدن آمار اعتیاد براساس میزان مراجعه بانوان است.
معاون امور پیشگیری اداره‌کل بهزیستی استان از راه‌اندازی مرکز بازتوانی معتادان طی دو ماهه گذشته در استان خبر داد و گفت: در سال‌های گذشته مراجعه‌کنندگان به استان اصفهان می‌رفتند و بعد از راه‌اندازی این مرکز تاکنون ۱۴ خانم پذیرش شدند و در شرایطی به سر می‌بردند که حتی خانواده‌های آنان نیز حمایتی از این افراد نداشتند و تاکنون شش میلیون تومان به مرکز کمک شده تا تعطیل نشود.
عسگری تصریح کرد: مرکز بازتوانی معتادان استان نیازمند تامین اعتبار  برای درمان بانوان معتاد است تا این افراد دچار مشکل نشوند.
وی با تاکید براینکه به دلیل مسائل فرهنگی تمایل خانم‌ها به حضور در مراکز ترک اعتیاد کم است، گفت: بیشتر علاقه دارند تا به شیوه دارو درمانی بهبود یابند.
عسگری اظهار کرد: در بخش پیشگیری تیم‌های اجتماع محور در محلات شهری و روستایی مستقر هستند و به آموزش‌های پیشگیرانه می‌پردازند که بیشتر شرکت‌کنندگان در این کلاس‌ها خانم‌ها هستند و تنها یک تا دو درصد را آقایان تشکیل می‌دهند.
معاون امور پیشگیری اداره‌کل بهزیستی استان گفت: تعداد تیم‌های اجتماع محور در سال گذشته ۶۳ و در سال جاری ۶۲ مورد بوده است.
وی اضافه کرد: با توجه به اینکه پایه‌های شخصیتی افراد در شش سال نخست زندگی اتفاق می‌افتد و باید توانایی «نه گفتن» را بیاموزند طرح مصون‌سازی کودکان از اعتیاد با آموزش‌های غیرمستقیم به والدین آنان در مهادی کودک انجام شد تا این افراد آموزش‌ها را در منزل برای کودکان خود پیاده کنند.
عسگری تاکید کرد: سال گذشته و امسال این طرح در ۸۳ مهد کودک استان اجرایی شد.
وی عدم حمایت از بانوان معتاد بعد از درمان را از مشکلات این قشر عنوان و یادآور شد: بعد از درمان یک برنامه جامع توانمندسازی برای این افراد موجود نیست و با توجه به اینکه داشتن شغل نخستین موضوعی است که جایگاه اجتماعی را فراهم می‌کند باید به این مهم پرداخته شود اما اکنون حتی برای افراد تحصیلکرده و بدون سوء سابقه شغل وجود ندارد.
عسگری بیان کرد: در استانی که بیکاری از مسائل افراد سالم است، یافتن شغل برای برای بانوان بهبود یافته از اعتیاد، موضوعی است که جای خود را دارد.
وی با اشاره به مصرف ماده مخدر شیشیه در دانشجویان به منظور بالابردن موقت یادگیری، اظهار کرد: افراد با یک یا  دو مرتبه مصرف این ماده مخدر از نظر روانی وابستگی پیدا می‌کنند لذا باید در خوابگاه‌های دانشجویی با حمایت ویژه در این خصوص کار شود.
عسگری با اشاره به پایین بودن آمار طلاق در استان نسبت به سایر استان‌های کشور، افزود: در استان به دلایلی همچون حفظ آبرو در خانواده‌ها، طلاق عاطفی شکل گرفته و بخش پنهان ماجرا طلاق عاطفی است که آمار بالایی دارد و از سوی افرادی که با تلفن ۱۴۸۰ تماس گرفته و برای طلاق در شش ماه نخست امسال مراجعه داشتند، عنوان شده است.
وی بیان کرد: مشکلات ارتباط با همسر، خیانت و اعتیاد از دلایل طلاق زوجین در استان است.
انتهای پیام
منبع :: http://shahrekord.isna.ir

خبر جدید  چهارمحال و بختیاری در شب عاشورای حسینی غرق در عزا و ماتم شد
0/5 (0 نقد و بررسی)