بانک پاسارگاد
1:33:34 - یکشنبه 23 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
ساده‌زیستی؛ حلقه مفقوده جامعه
با توجه به ضرورت تحقق اقتصاد مقاومتی برای مردم و دولتمردان، تکلیف مردم استفاده از تولیدات داخلی و پرهیز از خرید کالاهای خارجی است و تکلیف مسئولان مبارزه با قاچاق، سرمایه‌گذاری داخلی و تلاش برای به حد مطلوب رساندن کیفیت تولیدات داخلی است.
ساده‌زیستی؛ حلقه مفقوده جامعه

با توجه به ضرورت تحقق اقتصاد مقاومتی برای مردم و دولتمردان، تکلیف مردم استفاده از تولیدات داخلی و پرهیز از خرید کالاهای خارجی است و تکلیف مسئولان مبارزه با قاچاق، سرمایه‌گذاری داخلی و تلاش برای به حد مطلوب رساندن کیفیت تولیدات داخلی است.
با توجه به افزایش هزینه‌ها بایستی به دنبال اصلاح برخی روش‌های غلط در زندگی بود تا نه تنها از مشکل عبور کرده بلکه شاهد نتیجه‌ای شیرین باشیم.
شاید بتوان گفت ریشه‌ برخی از مشکلات اقتصادی امروزه به دلیل عدم نهادینه‌کردن ساده زیستی در خانواده‌ها است که این حلقه مفقوده می‌تواند گره‌گشای بسیاری از مشکلات باشد.
فاطمه عباسی یکی از شهروندان شهرکردی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – گفت: امسال با وجود شرایط اقتصادی پیش‌آمده در کشور هزینه‌ها چند برابر شده و این مهم در کنار فرهنگ ایرانی که زندگی کردن با تمام امکانات، زندگی مطلوب معنا می‌شود در تناقض قرار گرفته است.
وی ادامه داد: در اقوام افرادی را می‌شناسم که به دلیل نداشتن جهزیه عروس یا آماده نبودن منزل داماد، ازدواج خود را به تاخیر انداختند و نمی‌دانند چه زمان و چگونه می‌توانند زندگی مشترک خود را آغاز کنند.
عباسی با حسرتی که در چهره‌اش داشت، اضافه کرد: ای کاش مانند بسیاری چیزها که مُد شد و در ابتدا موجب تعجب بسیاری از افراد بود، امروز و در این شرایط اقتصادی «ساده‌زیستی» ترویج شده تا بسیاری موانع در بسیاری خانواده‌ها به راحتی برطرف شود.
محمد جوادی یک جوان در شرف ازدواج نیز بیان کرد: قبل از گرانی دلار و اوضاع فعالی اقتصادی به فکر انتخاب همسر و تشکیل زندگی بودم اما اکنون منصرف شده و تنها به دنبال افزایش درآمد هستم و در این تفکر هستم که چگونه می‌توان از عهده مخارج مراسم‌های آنچنانی ازدواج برآمد؟
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد میربد کارشناس دینی در چهارمحال و بختیاری در این خصوص اظهار کرد: در حقیقت نمی‌توان از ساده زیستی تعریفی داشت و حتی در برخی روایات داشتن منزل بزرگ در یکی از بهترین نقاط شهر از خوشبختی‌های انسان تلقی می‌شود اما در روایات توصیه به ساده زیستی بر مبنای بی‌اعتنایی به دنیا و اینکه توجه انسان به اخرت باشد نه دنیا، آورده شده است.
وی افزود: در متون دینی آمده است که انسان در مصارف خود مانند خرید کردن، غداخوردن و … اسراف نکند و از آنچه در اختیار دارد درست اسنفاده کرده، قناعت کند و حتی پس‌آنداز نیز داشته باشد.
حجت‌الاسلام میربد با بیان اینکه ساده زیستی یک موضوع اجتماعی است، تاکید کرد: نخستین کسانی که به این مهم توصیه شدند حاکمان و کارگزارن جامعه اسلامی هستند که سبک زندگی خود را متناسب با افراد قشر پایین جامعه کنند تا مردم نسبت به اصل دین اسلام امیدوار شده و انگیزه زندگی کردن به روش دین در آنان بیشتر شود.
وی ادامه داد: حاکمی که به مردم امر می‌کند روزی یک وعده غذا بخورند خودش باید این گونه باشد اما بسیاری از مسئولان در بهترین مکان‌ها زندگی می‌کنند و این موارد را انجام نمی‌دهند.
این کارشناس مسائل دینی با بیان اینکه کسانی که در فقیر شدن مردم نقش دارند خودشان باید فقیرانه زندگی کنند تا درد جامعه را به خوبی احساس و درک کنند، گفت: اکنون و در شرایط اقتصادی فعلی کشور ضرورت دارد تا کارگزاران کشور با حرکتی جهادی به ترویج فرهنگ ساده‌زیستی بپردازند تا عبور از این شرایط برای مردم آسان شود.
تضعیف ساده‌زیستی علت بروز مفاسد اقتصادی و بسیاری از آسیب‌های اجتماعی است که در شرایط اقتصادی، ضرورت ترویج این مهم از سوی متولیان امر احساس می‌شود تا این تهدید به یک فرصت تبدیل شده و همانند امسال قبل از اینکه تحریم‌ها کمر مردم را بشکند خود آنان با خریدهایی که انجام دادند موجب افزایش قیمت‌ها شوند.
تحقق ساده‌زیستی می‌تواند امید بیشتری را در جامعه زنده کند، دردهای بسیاری را درمان و فاصله ایجاد شده میان طبقات مختلف جامعه و خانواده‌ها را به دلیل تجمل‌گرایی از بین ببرد.
متاسفانه  امروز تجملات تحمیلی جای قناعت و ساده زیستی را گرفته است و این همان چیزی است که استکبار و دشمنان به دنبال آن هستند.
لازمه تحقق اقتصاد مقاومتی ساده زیستی است، زیرا تجملات و مصرف‌گرایی باعث وابستگی به استعمار و نظام سرمایه داری خواهد شد.

خبر جدید  آیین «خیمه‌سوزان» در شهر طاقانک

انتهای پیام
منبع :: http://shahrekord.isna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)