بانک پاسارگاد
2:01:13 - دوشنبه 24 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
ذخیره ۲۰۰ میلیون‌مترمکعب آب با اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری
اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری در چهارمحال و بختیاری ذخیره آب را ۲۰۰ میلیون‌متر مکعب افزایش داده است.
ذخیره ۲۰۰ میلیون‌مترمکعب آب با اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری

به گزارش خبرگزاری صداوسیما،مرکزچهارمحال وبختیاری،مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گفت: با ۸۰ سازه خاکی احداث شده در استان، به طور میانگین سالانه بیش از ۶۴ میلیون مترمکعب از نزولات آسمانی کنترل میشود. علی محمدی مقدم افزود: بیش از ۲۳۰۰ سازه سنگی ملاتی نیز با هدف کنترل روانآب، مهار سیل و تغذیه سفرههای زیرزمینی در استان ایجاد شده است و در مجموع تمام اقدامات آبخیزداری ۲۰۰ میلیونمتر مکعب آب را ذخیره خواهند کرد.
محمدیمقدم گفت:امسال برای نخستین بار اعتباراتی به منظور اجرای طرحهای آبخیزداری و آبخوانداری در سطح کشور اختصاص داده شد .
وی گفت: این استان دارای یک درصد مساحت کشور است و در گذشته ۱۰ تا ۱۱ درصد آب شیرین کشور را تولید میکرد اما اکنون دارای روستاهایی است که برای تامین آب آشامیدنی دچار مشکل شدند لذا نیاز است توجه بیشتری به آبخیزداری و آبخوانداری شود که متاسفانه در اعتبارات ملی و استانی در این زمینه بسیار قصور شده است.
وی گفت: امسال هفت هزار میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی به اجرای طرحهای آبخیزداری و آبخوانداری کشور اختصاص داده شد که از این میزان ۱۷۵ میلیارد ریال به چهارمحال و بختیاری تخصیص داده شد.
محمدیمقدم گفت:باپیگیری انجام شده در مرحله دوم پنج میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان نیز به این میزان اضافه شد و در مجموع به منظور اجرای طرحهای آبخیزداری و آبخوانداری ۲۲۷ میلیارد ریال به استان اختصاص یافته است.
وی گفت:این اعتبارات به ۱۴۶پروژه در بخشهای مکانیکی، بیومکانیک و بیولوژیک اختصاص داده شد که به طور میانگین نزدیک به ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند .
محمدیمقدم گفت: ایجاد نشدن روانآب و سیل، کنترل سیل و جلوگیری از تخریب ، تغذیه سفرههای زیرزمینی را از مزایای اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوانداری در بالا دست حوزه سدها اعلام کرد.
وی با اشاره به احداث ۸۱ بند خاکی در استان، تاکید کرد: این سازهها در بالادست حوزه سدها ایجاد شده و اجازه خروج آب از استان را نمیدهد و به تغذیه سفرههای زیرزمینی کمک میکند اما سازههای وزارت نیرو در پایین دست حوزه سدها احداث میشود.
وی گفت: سدهای خاکی احداث شده در استان دارای ۲۵۰ هزار متر مکعب تا یک میلیون متر مکعب حجم بسته به وسعت خود هستند و سه برابر ظرفیت خود را به زیر زمین نفوذ میدهند .
منبع :: http://chb.iribnews.ir

خبر جدید  انتشار کتاب "از چَکادهای بام ایران"
0/5 (0 نقد و بررسی)