بانک پاسارگاد
12:59:04 - سه‌شنبه 8 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
جهاد دانشگاهی نقش مؤثری در پایدارسازی مشاغل خانگی دارد
گروه اجتماعی ـ سرپرست جهاد دانشگاهی استان چهارمحال و بختیاری گفت: در طرح الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی، جهاد دانشگاهی به‌عنوان یک نهاد تسهیل‌گر، نقش مداخله‌ای و توسعه‌ای در ایجاد، توسعه و پایدارسازی مشاغل خانگی را ایفا می‌کند.
جهاد دانشگاهی نقش مؤثری در پایدارسازی مشاغل خانگی دارد

جهاد دانشگاهی نقش توسعهای در پایدارسازی مشاغل خانگی دارد

به گزارش ایکنا از چهارمحال و بختیاری، سیروس رضایی، سرپرست جهاد دانشگاهی استان چهارمحال و بختیاری روز گذشته، ۱۵ دیماه در کارگروه تخصصی اشتغال استان، با اشاره به اجرای طرح الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی، اظهار کرد: هدف این طرح پایلوت، ایجاد توسعه و پایداری مشاغل خانگی بوده که با کارفرمایی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و توسط جهاد دانشگاهی در ۹ استان کشور از جمله چهارمحال و بختیاری در حال اجرا است که ادارهکل تعاون، کار ورفاه اجتماعی استان به عنوان ناظر طرح همکاری مطلوبی برای اجرای هرچه بهتر طرح با مجری داشته است.
وی افزود: در این طرح جهاد دانشگاهی بهعنوان یک نهاد تسهیل گر، نقش مداخلهای و توسعهای در ایجاد، توسعه و پایدارسازی مشاغل خانگی را ایفا میکند که ازویژگیهای بارز این طرح کمرنگ شدن نقش تسهیلات در ایجاد اشتغال از طریق به کار بردن حلقههای مهم و تأثیرگذار دیگر مانند توانمندسازی و آموزش، شبکهسازی و اهمیت به اتصال به بازار میتوان نام برد.
رضایی در ادامه بیان کرد: زیر ساختهای مطلوبی چه در سطح ملی و و چه در سطح استانی برای هدایت متقاضیان پیشبینی شده است که از جمله این زیرساختها میتوان به سامانه ویژه این طرح اشاره کرد که توسط جهادگران جهاددانشگاهی طراحی شده و امکان ثبتنام متقاضی انتخاب شغل مناسب، آموزش، بازاریابی و فروش محصول را برای متقاضی فراهم میکند.
سرپرست جهاد دانشگاهی استان تأکید کرد: در فاز نخست، مزیتها از روش علمی و مشاهده میدانی شناسایی و پس از تأیید بر روی سامانه قرار گرفت و فراخوان عمومی برای ثبتنام متقاضیان در سامانه طرح الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی صورت گرفت که بیش از ۲۰۰۰ متقاضی در این سامانه ثبت نام کردند و در فاز دوم نیز با تکتک متقاضیان تماس تلفنی به منظور تشریح طرح، ارزیابی اولیه و بررسی اطلاعات شخصی وارد شده در سامانه، استعلامات مورد نیاز، نشستهای توجیهی و مشاوره شغلی، کارگاه عمومی و دورههای آموزشی تخصصی برای علاقهمندان به صورت کاملا رایگان انجام شد.
وی ادامه داد: در فاز سوم طرح، برنامهریزی و ایجاد زیرساخت اتصال به بازار محصولات تولیدی همزمان با آموزش متقاضیان انجام شده و در نهایت با ۴۰ پشتیبان برای همکاری در طرح در حوزههای مختلف فرش، نمد، میوه خشک و … توافق شده است.
رضایی نگرش نادرست متقاضیان به مقوله ایجاد شغل که تحقق آن را تنها در تسهیلات و کمک مالی خلاصه میکنند، عدم استقبال برخی از متقاضیان از آموزشهای تخصصی، پراکندگی متقاضیان در شهرستانهای ۹ گانه استان، عدم تمایل برخی پشتیبانان به دلیل ترس از ایجاد تعهد در تحت پوشش قرار دادن متقاضیان را برخی مشکلات اجرای طرح برشمرد.
سرپرست جهاد دانشگاهی استان اظهار کرد: مهمترین مشکل راهاندازی کسب و کارهای خانگی، اخذ مجوزها و استانداردهای خاص دستگاههای اجرایی و ارگانهای نظارتی است لذا پیشنهاد میشود در مسیر اخذ مجوزهای مورد نیاز همکاری با متقاضیان صورت گیرد و تولیدکنندگان را نیز به برندسازی تشویق کرده و در این مسیر از آنان حمایت شود.
رضایی از مسئولان دستگاههای اجرایی و فرمانداران درخواست کرد که متقاضیان راهاندازی کسب و کارهای خانگی را به استفاده از شرح خدمات این طرح تشویق و ترغیب کرده و پشتیبانان موفق به ایجاد شبکه زنجیره ارزش مزیتهای موجود را معرفی کنند.
انتهای پیام


منبع :: http://shahrekord.iqna.ir

خبر جدید  سیلابی شدن دو هزار و ۵۰۰ هکتار از مزارع کشاورزی
0/5 (0 نقد و بررسی)