بانک پاسارگاد
12:23:52 - سه‌شنبه 25 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
اجرای طرح های آبخیزداری راهکاری برای احیای دشت شهرکرد
شهرکرد- ایرنا- دشت شهرکرد به عنوان یکی از کانونهای ریزگردها و گرد و غبار داخلی با اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری احیا می شود.
اجرای طرح های آبخیزداری راهکاری برای احیای دشت شهرکرد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال وبختیاری با اعلام این مطلب گفت: در این طرح مرغزار شهرکرد به عنوان یکی از دشت های بحرانی و ممنوعه استان با اجرای طرح تغذیه سفره های زیرزمینی و با استفاده از رواناب های حاصل از بارندگی احیا می شود.
علی محمدی مقدم روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: مراحل اولیه اجرای این طرح از جمله مطالعات و تدوین برنامه اجرایی شده که با انجام مرحله تست نفوذپذیری و مکان سنجی سایت از اواسط دی ماه با برگزاری مناقصه اجرایی می شود.
به گفته وی، این طرح آبخیزداری با هماهنگی منابع طبیعی و آبخیزداری، آب منطقه ای، مدیریت بحران و فرمانداری شهرکرد اجرایی می شود.
محمدی مقدم افزود: در این طرح آب های سطحی و بارش ها، به سمت دشت شهرکرد هدایت می شود.
وی هزینه این طرح را بیش از ۲ میلیارد ریال برآورد کرد و گفت: این طرح یکی از مهمترین طرح های حوزه آبخیزداری است که از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تامین اعتبار می شود.
وی گفت: امسال برای اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری در استان از محل صندوق توسعه ملی ۲۲۷ میلیارد ریال اختصاص یافته که با این اعتبار ۱۴۹ پروژه در استان درحال اجراست.
وی افزود: با اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری سالانه بیش از ۲۰۰میلیون مترمکعب آب ذخیره خواهد شد.
دشت شهرکرد در جنوب شهرکرد با حدود ۹۱۶ هکتار مساحت است.
سیدهاشم فاطمی، حجم رواناب های دشت شهرکرد را ۷ میلیون مترمکعب برآورد کرد و گفت: با اجرای این طرح می توان ۶ میلیون مترمکعب آب را جذب کرد.
به گزارش ایرنا، دشت شهرکرد یکی از ۱۱ دشت چهارمحال وبختیاری است که با وقوع خشکسالی ۱۰ ساله در استان و کاهش شدید سطح ایستایی به یکی از دشت هایی ممنوعه بحرانی و مهمترین کانون ریزگرد استان تبدیل شده است.
آخرین گزارش ها از افت ۲۶ متری سطح آب های زیرزمینی در دشت شهرکرد و وقوع بیش از نیم متری فرونشست زمین در این منطقه حکایت دارد.
۷۳۶۰/۶۰۲۱

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  رشد 20 درصدی درآمدهای عمومی چهارمحال و بختیاری
0/5 (0 نقد و بررسی)